Trądzik u dorosłych – oznaka naszych czasów?

Specjaliści biją na alarm – niemal połowa kobiet w wieku 30 – 49 lat boryka się z problemem trądziku. Nie jest to już dolegliwość właściwa nastolatkom, coraz częściej pojawia się u osób znacznie starszych. Obecność nieestetycznych krostek związana jest z wieloma czynnikami.

Stres, zmiany hormonalne, zanieczyszczenie powietrza, nieodpowiednio dobrane kosmetyki – negatywnie wpływają na stan skóry. Praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, pewne leki, a także kwestie genetyczne – one także nie pozostają bez znaczenia.

Na skórze zaczynają pojawiać się niewielkie zaskórniki, zatykając jej pory. Po pewnym czasie w tym miejscu zaobserwować można nieestetyczną czerwoną krostę, nierzadko wypełnioną ropą. Co zatem robić, by wyeliminować trądzik po trzydziestce?

trądzik3
Jeśli ma on łagodny przebieg, wystarczy zmiana diety. Zamiast produktów słonych, tłustych, mocno przyprawionych – te z witaminami PP, B2, C, E oraz A. Warto także wspomóc się dermokosmetykami, głównie preparatami regulującymi wydzielanie sebum, najlepiej kupionymi w aptece.

Unikajmy także błędów w pielęgnacji skóry – nie używajmy produktów przeznaczonych dla nastolatków, zapomnijmy o wodzie z kranu do przemywania twarzy. Brak wieczornego demakijażu i zbytnie przesuszenie skóry, jak również wyciskanie krostek – to także nie pomoże skórze borykającej się z trądzikiem.

Gdy problem nawraca, a zmiany na skórze są mocno widoczne, skonsultujmy się z dermatologiem. Terapia do ekspresowych nie należy, jednak dzięki odpowiednim lekom czy zabiegom z pewnością trądzik uda się pokonać.